PORADY - Retar

WWW.RETAR.PL     KONTAKT@RETAR.PL     TEL. 792 60 60 52
Przejdź do treści
Jak dbać o taras drewniany?
 
Taras drewniany wykonany z naturalnego materiału na zewnątrz jest narażony na zmienne warunku atmosferyczne – deszcz i wilgotność, słońce i przesuszenie. Prawidłowa konserwacja i czyszczenie pozwoli na dłużej zachować piękny wygląd tarasu.
 

Szarzenie drewna
Drewno z czasem poprzez utlenianie i działanie promieni UV szarzeje (pokrywa się patyną) co nie jest wadą lecz cechą materiału. Czas szarzenia drewna jest różny w zależności od gatunku, umiejscowienia tarasu i działania czynników zewnętrznych. Najszybciej szarzeją niezadaszone tarasy gdyż są bezpośrednio narażone na działanie warunków atmosferycznych.
Pękanie
Pękanie drewna również jest cechą naturalną produktu, co nie jest wadą drewna. Najbardziej pękają deski z gatunków iglastych -modrzew syberyjski, daglezja, sosna itd. Deski z gatunków egzotycznych również narażone są na spękania. Rysy i pęknięcia podowodowane są przez rozsychanie się desek i są bardziej widoczne w okresach suchych, podczas gdy podczas wilgotnych mogą być zasklepione i prawie nie widoczne. Dla zmniejszenia spękań należy w okresach suchych zwilżać taras wodą by nie dopuścić do nadmiernego wysuszania.
Mycie i czyszczenie
Taras drewniany by dłużej zachował ładny wygląd powinien być na bieżąco myty i czyszczony. Systematyczne usuwanie zanieczyszczeń przez zmiatanie czy spłukiwanie zmniejszy ilość pracy podczas gruntownego czyszczenia i przyspieszy proces renowacji. Należy pamiętać że zalegające liście, igliwie czy resztki organiczne jak trawa itp. mogą odbarwiać deski przy kontakcie z deszczem czy śniegiem. Deski montowane przez naszą firmę należą do gatunków twardych drzew lecz podczas chodzenia po tarasie na którym znajduje się grubszy piach, kamienie mogą ulec uszkodzeniu przez porysowanie powierzchni.
Olejowanie
Olejowanie tarasu jest czynnością która pozwala nam dłużej cieszyć się pięknym wyglądem tarasu. Odświeża wygląd tarasu, zmniejsza szarzenie drewna (oleje z filtrem UV), przesuszanie i ułatwia utrzymanie czystości. Olejowanie nie jest zabiegiem koniecznym i nie wpływa na obniżenie parametrów technicznych deski lecz dla wyglądu tarasu (co jest kwestią indywidualną i estetyczną) należy go przeprowadzać wioną przed sezonem i jesienią przed zimą oraz według uznania w sezonie letnim. Taras bez oleju będzie się naturalnie starzał, szarzał co także ma swój urok i coraz więcej osób pozostawia tak drewno dla spatynowanej powierzchni jedynie zabezpieczając drewno olejem bezbarwnym.
Renowacja
Renowację tarasu należy rozpocząć od usunięcia wszystkich zanieczyszczeń przez zmycie lub zamiatanie. Następnie należy cały taras dokładnie wymyć za pomocą szczotki ryżowej lub myjki ciśnieniowej dostosowując ciśnienie do twardości drewna by nie uszkodzić struktury materiału. Po wyschnięciu tarasu należy nałożyć olej za pomocą pędzla lub materiałowej szmatki na powierzchnię tarasu w ilości 2 warstw wcierając olej w deski. Nadmiar oleju powinien być zebrany z desek i kolejna warstwa powinna być nałożona po wyschnięciu wcześniejszej. W przypadku mocno przesuszonych desek można nałożyć kolejne warstwy oleju dla dokładnego zabezpieczenia drewna. Należy pamiętać o  stosowaniu oleju z tej samej grupy (najlepiej ten sam produkt) do kolejnych renowacji gdyż oleje rozpuszczalnikowe lub wodne nie połączą się i nastąpi efekt złuszczania się powłoki.
Przy gruntownych renowacjach mocno zabrudzonych, zszarzałych lub wieloletnich tarasach należy użyć środków do usuwania starych powłok z drewna oraz środków do usuwania szarości z drewna. Zalecamy by taki serwis zlecić profesjonalnej firmie.
Użytkowanie tarasu
Podczas użytkowania tarasu należy pamiętać, że drewno jest to materiał naturalny o który należy dbać. Na tarasach drewnianych nie powinno kłaść się żadnych przedmiotów rdzewnych (świeczniki, meble, konewki, doniczki itd.) gdyż tlenek żelaza (rdza) spowoduje powstawanie czarnych plam na deskach niezależnie od gatunku. Należy również pamiętać by w okolicy tarasu nie ciąć elementów metalowych ponieważ opiłki opadające na taras również mogą odbarwiać drewno.
Po wieloletnich doświadczeniach drewno może być odbarwione również przez: system nawadniania z wodą studzienna z wysoką zawartością żelaza, nawozy i środki ochrony roślin, ziemia.
Na tarasie często pojawiają się plamy po tłuszczu z grilla, soki czy czerwone wino, wosk ze świeczek i takie zabrudzenia należy jak najszybciej zmyć by nie wniknęły w strukturę drewna.
W celu przeprowadzenia konserwacji lub serwisu tarasu zapraszamy do kontaktu.
Prowadzimy sprzedaż oleju ochronnego, środków do usuwania powłok, odszarzania czy usuwania plam.
© RETAR 2021
Wróć do spisu treści